פרק חמישים ושלוש

ציפיות, אכזבות והגדלת הלחצים

יום ג' כז תמוז, בוקר

אתמול היה לנו יום גדול של ציפיות. וירוניקה חזרה בבוקר מארה"ק (דרך קפריסין, שם שהתה ימים אחדים), והיתה אמורה להפגש עם טשערנאיוב, שיודיע לה אודות אופני החזרת הספרים. אמנם כל היום לא פגשה אותו במשרדו. היא דיברה עם תומרקין, שאמר לה ש"רק אתמול הוא חזר מקיוב".

לדבריו הנושא עדיין לא גמור. גורבאצ'וב עדיין לא נתן את ההוראה להחזיר את הספרים. במשך השבוע האחרון דיבר טשערנאיוב פעם אחת עם גורבאצ'וב בענין הספרים והאחרון ענה: כשנחזור למוסקבה נדבר.

אחרי שיחת הטלפון הזאת היא היתה מודאגת מאד. הורתה לנו להגדיל את הלחץ מחו"ל.

נפגשנו אתה בבית אביה בערב (אחרי פגישה בינינו במלון סאוואי), והיא הסבירה דעתה, שצריך להשתדל שראשי 7 המדינות יפנו בשאלה אל גורבאצ'וב מתי יוחזרו הספרים.

היא גם הכינה מכתב מאתנו אל גורבאצ'וב בשאלה דומה, ורוצה שנשתדל שיחתמו עליו שגרירי 7 המדינות.

בלילה דיבר הרי"י [אהרונוב] עם הרג"מ גרליק (שפעל לפני כחודש שאנדריוטי ידבר עם גורבאצ'וב בענין הספרים1, וגורבאצ'וב השיב שטשערנאיוב עוסק בסידור ניירות ההחזרה, ונציג של אנדריוטי נפגש עם טשערנאיוב, שאמר לו שהוא מכין את הניירות). הוא סיפר לו על המצב וביקשו לפעול אצלו שיכתוב שוב לשאול, או לארגן לנו פגישה אצלו, היינו שניסע היום למילנו לפגישה.

אח"כ דיבר עם הר"פ וואגל וביקשו כנ"ל בקשר לרה"מ מייג'ור. הוא הכין מכתב בנושא מיונג אל מייג'ור, ומסרו אל יונג, בבקשה שיסכים עליו ויחתום.

יום ג', ערב

במשך היום, נכון יותר במשך הערב, דיברה וירוניקה כמה פעמים עם טשערנאיוב, שהבטיח לה שהמצב לא צריך לעורר דאגה, ורק מרוב טרדות נדחתה ההוראה הסופית, ואולי זה יקח עוד יום יומיים ויסתיים לטוב.

היא כעת הרבה יותר רגועה.

בינתיים סיפר הכל למאקסוול, והוא משתדל להתקשר לטשערנאיוב ולשאול אותו על המצב בענין הספרים.

גם הרג"מ גרליק משתדל להתקבל אצל אנדריוטי בענין הספרים, שעדיין לא נראה האור שמחכים לו כל כך.

אמנם כעת אחרי שיחותיה עם טשערנאיוב נראה המצב מבטיח יותר.

בקייטנה

ילדי הקייטנה נסעו היום לטיול בספינה, ובדרכם חזרה נכנסו לבית הכנסת במארינא רושצא. ראיתי את ילדיי ודברתי אתם. סידרתי גם שהתלמיד זאב יסע למחנה וילמד שם עם ילדיי.

יום ה' ער"ח מנ"א, ערב

חזרתי היום מהקייטנה עם סיפוק רב. זאב הסתדר שם טוב מאד, לומד עם שלושת ילדיי ומשחק ומרגיש טוב ושמח.

אני למדתי כמה שעות עם הקבוצה שלי, והם ממש נמשכים אל הלימוד.

זוגתי תחי' מרגישה טוב ומצליחה בפיקוחה על המטבח, ואף אפתה חלות לבחורים המדריכים, שיוכלו לאכול לחם2, והם מאד מעריכים זאת.

חזרתי מהקייטנה ברכבת3, ואני אוהב זאת, כי אז איני תלוי באיש.

השתדלות בכמה כיוונים

ובענין הספרים:

1) פעליקס (נציגו של מאקסוול) דיבר עם טשערנאיוב, שהשיב לו, שתוך כמה ימים יסתיים ענין הספרים לטובה, וכשיהיו חדשות יוכל לברר אצל וירוניקה. פעליקס סיפר שהוא עוסק כבר שבועיים בענין הספרים, שבמשך זמן זה גם דיבר מאקסוול עם גורבאצ'וב בנושא.

2) הרג"מ גרליק נמצא כעת ברומה, ומקוה להפגש עם אנדריוטי. אחד מאנשיו כתב מכתב בנידון הזה לאנדריוטי, ואפשר שהוא כבר דיבר עם גורבאצ'וב בזה.

3) פיטער מאקס כתב לגורבאצ'וב, והזכיר גם את ענין הספרים.

הנסיעה לפגישת ה7- בלונדון

יום א' ג' מנחם אב, בוקר
יהפכו ימים אלו לששון ולשמחה

נראה שכף הקלע עדיין לא נסתיים לנו בענין הספרים:

ביום ו' אחרי הצהרים קרא מר קולינס לרב"ש [קונין] להודיעו שדיבר עם טשערנאיוב והאחרון אמר לו שנושא הספרים הוחזר [מגורבאצ'וב לגובינקו] וכעת תלוי רק בו. קולינס שאל מתי יופתר הנושא סופית, וטשערנאיוב לא השיב ברור. קולינס התרשם שהענין עדיין רחוק מלהיות חתום.

הרי"י [אהרונוב] התקשר ע"י פרוס למאקסוול וסיפר לו על כך. מאקסוול השיב: לא איכפת לי מה אמרו לסטייט דיפארטמענט. גורבאצ'וב אמר לי שיתן את הספרים ע"פ בקשתי - לפני פגישת ה7-.

אמנם אתמול בלילה סיפרה וירוניקה כי היא דיברה עם טשערנאיוב, ואמר לה שהוא דיבר עם גורבאצ'וב, והאחרון השיב לו, שכעת לפני פגישת ה7- הוא טרוד ואין בכוונתו לעסוק בענין הספרים.

היא שאלה, הרי אחרי פגישת ה7- יוקטן הלחץ ולא תהיה סיבה חזקה כ"כ להחזיר. ע"ז הוא השיב לה: הרי מסתמא תהיי שם לפנינו כדי להגדיל את הלחץ. היא שאלה אם פעולה כזאת לא תהי' נוגדת את האינטרסים של ממשלתינו, והוא השיב: לא!

היא נמצאת כעת בדרך חזרה מלנינגרד למוסקבה. היא רוצה לנסוע מיד היום בלילה עם הרי"י [אהרונוב] והר"י [קוגן] ללונדון, להגדיל משם את הלחץ בעת פגישת ה7-.

היתה לנו אסיפה קטנה אתמול בלילה, וטענתי:

א) לכאורה נראה שהממשלה עצמה מבקשת להגדיל את הלחץ. והסיבה לזה היא כנראה, כי מה שיותר מדינות דורשות את הספרים, מקבלת ממשלת ברית המועצות ריוח פוליטי גדול יותר בהחזרתם. ולכן יש לעיין אם באמת כדאי לעשות כך, כי אולי הם מוכרחים להחזיר את הספרים גם בלי הגדלת הלחץ.

ב) הקופה שלנו ריקה, עם גרעון של אלפי דולרים. עפ"י ההוראה הברורה לא להוציא כסף אלא כשיש מזומן, יש לעיין אם אפשר לנסוע ללונדון, שיעלה לנו יותר מ5000-$.

יום א', ערב

הרי"י [אהרונוב] הודיע במשך הלילה את כל הפרטים לרי"ל גרונר, וכשסיפר לכ"ק אדמו"ר שליט"א השיב, שיעשו הכל כדבריה.

נקראה אספה לשעה 2:30 בבית אביה, אך עד שהגיעו והתיישבו, כבר היה מאוחר, ונסעו מיד לשדה התעופה כדי לנסוע לאנגליה.

בינתיים דיברו עם הטלביזיה, שאולי הם יבואו לשדה התעופה לראיין את הנוסעים.

בינתיים נסעתי למארינא רושצא, לפגוש את זוגתי תי' שבאה ליום אחד למוסקבה.

ד' צהרים, ו' מנ"א

ביום א' בערב באו מהטלויזיה לראיין אותי. הם היו בשדה התעופה וראיינו את חברי המשלחת שנסעו ללונדון, ואילו אותי פגשו אח"כ במארינא רושצא. הם ביקשו לראיין גם אחד מהמקומיים, והתראיינתי יחד עם זאב קוראבסקי. הם שאלו אותי כמה שאלות באנגלית ואת זאב כמה שאלות ברוסית.

ביקורים בקייטנות

ביום ב' בבוקר נסעתי עם זוגתי תי' לקייטנה ושהיתי שם עד יום ג' אחר הצהרים. במשך הזמן הזה נתתי שיעור לכתות הגבוהות בהלכות בית המקדש4, וגם לקבוצה שאני לומד אתם בלילה, וכן למדתי עם בניי שיחיו.

ביום ג' בצהרים נסעתי לבקר את הקייטנה של הבנות. הייתי שם בארוחת הערב, ונאמתי לפניהם בהלכות בית המקדש, וגם למדתי עם אחת מהמדריכות שאמורה לתת היום שיעור לכתה הגבוהה בהלכות בית המקדש.

אח"כ חזרתי לדירה שלנו במוסקבה.

היום נתתי שיעור בישיבה בכתה ד, בהלכות בית המקדש.

בועידת הפיסגה בלונדון

ט' באב יהפך לששון ולשמחה, אחרי הצהרים

זה עתה דיברתי עם הרי"י [אהרונוב] שסיפר לי על תהלוכות הימים האחרונים בלונדון:

א) התחלקו במקום מושבם: היא במלון של המשלחת הרוסית. הרי"י [אהרונוב] במלון של המשלחת האיטלקית, וגם הרג"מ גרליק בא ממילנו. הרב"ש [קונין] והר"י [קוגן] במלון של המשלחת האמריקאית. בכל העבודה השתתפו גם הר"פ וואגל והר"י פרוס.

ב) בוש נתן מכתב (שהכין סענדי) שהכיל 3 נושאים, וא' מהם - הספרים. הוא גם דיבר עם גורבאצ'וב, שהשיב, אני יודע מזה ואסדר זאת בהקדם.

ג) טשערנאיוב סיפר לה שהסיבה שגורבאצ'וב לא סיים את נושא הספרים לפני הפגישה, כי גובינקו אמר לו שהלחץ שהפעילו חב"ד כבר נגמר, ולכן אמר טשערנאיוב, שמוכרחים לראות שבפגישת ה7- ידברו על הספרים.

ד) רג"מ [גרליק] דיבר עם סגנו של אנדריוטי, שדיבר עם גורבאצ'וב [היא ראתה אצל תומרקין את הפרוטוקול]. אנדריוטי שאל: הרי כבר כמה פעמים בקשתי ולמה מתעכב, הנושא נוגע לא רק לליובאוויטש, זה יכול להשפיע גם על המאמצים במזרח התיכון. וגורבאצ'וב השיב: אני רוצה להחזיר אבל יש בעיה קטנה, שיהודי רוסיה רוצים שישארו הספרים ברוסיה. בהמשך לזה שלחו למשרד של גורבאצ'וב (בעת שהותו בלונדון), מכתבי הקהלות והסנטורים בדרישת החזרת הספרים.

ה) היתה סברה להפגש גם עם המשלחת הגרמנית. הרי"ל גרונר הזכיר זאת לכ"ק אדמו"ר שליט"א, שהואיל לומר: א גלייכע זאך.

אחרי השתדלות נפגשה כל המשלחת עם פיטר הרטמן, עוזר אישי של מר קול. הוא התעניין בפרטים ושאל מי מתעסק בזה. ענו לו: מארה"ב, מאיטליה ומאנגליה. הוא דיבר עם כולם, והתרשם לטובה.

הרי"י [אהרונוב] אמר לו: סוכ"ס כל הסיפור התחיל אחרי שהרבי של חב"ד הוצרך לברוח מליובאוויטש כאשר הגרמנים התקרבו לאיזור ליובאוויטש בשנת 1915. הוא אמר שאם לא יסתיים הענין לטובה בימים הקרובים אזי יכניס את עצמו מר קול לנושא הזה.

ו) מאקסוול אמר שהוא עוסק בזה כל הזמן. פיזר אמר שמיטעראן בודאי לא ידבר בזה, אבל אנדריוטי הוא הכי המתאים לזה.

ז) היא חושבת לדבר בזה עם יעלצין, שהוא ידבר עם גורבאצ'וב, ויאמר שהוא רוצה להשתתף בטכס החזרת הספרים.

ח) היתה שם מסיבת עתונאים, ורב"ש שאל אצל איגנאטענקא (הדובר של גורבאצ'וב) הרי כולם שאלו בענין הספרים ומדוע מתעכב. והוא השיב: זוהי לא שאלה שקשורה לפגישה ה7-, אבל אוכל לומר לך שהענין עומד על סדר היום בעדיפות ראשונה אצל מנהיגות ברית המועצות.

ט) הר"י [קוגן] והר"י נפגשו עם פרימאקוב. הרי"י [אהרונוב] והרב"ש [קונין] נפגשו עם בעסמערטניק ועם איגנאטעקא. גם הר"י דיבר עמו, וכולם בענין הספרים.

י) אהרן דב הלפרין רוצה לסקור את הביקור בלונדון בעתון כפר חב"ד5.

פגישה עם השגריר האיטלקי

ד' י"ג מנ"א, אחרי הצהרים

היום היינו אצל השגריר האיטלקי ברוסיה. משלחת שליחי איטליה הגיעו לכנס השלוחים אתמול בלילה ונסעו היום לפגישה עם השגריר, וביקשוני להצטרף.

בתחילה התקבלו אצל סגנו, שידע מכל תהלוכות הספרים, ואח"כ נכנסנו לשגריר, שגם הוא ידע מהנ"ל. אמנם מכל הדיבורים בין אנדריוטי לבין גורבאצ'וב בלונדון, לא ידע כלום.

השגריר ביקש שנביא לו את הניירות של הקהלות וכו'. שאלתי אצל וירוניקה, והיא אמרה שכעת לא כדאי לעשות כלום, והיא מקוה שהיום בערב יהיו חדשות טובות.

*

לאט לאט מתחילים השלוחים להגיע לקראת התחלת הכנס מחר בבוקר - בנסיעה לליובאוויטש. הרד"ב לאזאר רוצה שאצטרף לנסיעה, ושם אדריך ואספר על החצר בליובאוויטש.

דיון בממשלה בנושא הספרים

היום אחרי הצהרים הודיעה וירוניקה, שאחרי השעה 5 היא צריכה לטלפן, ומקוה שיהיו חדשות טובות.

בערב צלצלה להודיע שישבה היום ועדה ממשלתית לדון בכמה נושאים העומדים על הפרק. הנושא השני היה החזרת הספרים.

8 נציגים הציגו את הבעיה, וכל 100 החברים הצביעו על החזרתם. גורבאצ'וב היה אמור להשתתף בדיון, אך הוא היה אז באסיפה אחרת.

אחרי האסיפה הוכנה החלטה שתוגש ביום ו' לגורבאצ'וב לחתימה, ובה מוסבר שמבחינה חוקית ופוליטית יש להחזיר את הספרים. יהי רצון שסוכ"ס יהיה זה הפעם בפועל ממש.

*

בערב הייתי במלון מולודוז'ניא, שם נפגשתי עם השלוחים שבאו לכנס. באו כמאה שלוחים. התחלת הכנס יהיה בליובאוויטש. מחר בבוקר בשעה 7:30 יצאו האוטובוסים לליובאוויטש.

עוד מעט צריכים להגיע הרי"י [אהרונוב] והר"י [קוגן] מארה"ק במטוס אלעל, שבו גם כ6- טון אוכל שבא מארה"ק.

יצחק לוינסון נסע לשדה לשחרר ולהביא משם את האוכל.


1)) כמסופר לעיל ביום כ' סיון.

2)) כי עדיין לא סידרו שהלחם שנותנים לילדי הקייטנה יהיה פת ישראל.

אח"כ היתה נוסעת אשתי למאפיה, מדליקה את האש, ומשגיחה על המוצרים שמכניסים ללחם. מאז אכלו כל הילדים פת ישראל.

3)) כשעתיים נסיעה.

4)) כהוראה הרבי ללמוד הלכות בית הבחירה בימי בין המצרים.

5)) סקירת הפעילות בועידת הפיסגה נדפסה ב"כפר חב"ד" גליון 485 עמ' 22-26.