פרק שישים ושמונה

פגישות עבודה עם הועדה המיוחדת

תקוות חדשות

יום ד' כ"ד שבט ערב, יבלוצקובה

יום בשורה הוא היום, ונקוה שהפעם זה יהיה באמת, כי מספיק כבר סבלנו מאזעקות שוא. אך מה אומר ומה אדבר, לפי הנראה עומדים אנו באמת לפני תזוזה רצינית.

וירוניקה היתה היום, כמעט כל היום בספריה. היא מספרת שהמנהל החדש פיליפוב קיבל הוראה חד משמעית ממשרדו של יעלצין להחזיר מיד את הספרים (לאקדמיה)1, ופיליפוב הזמין פגישה ביני ובין גולדנברג למחר בבוקר בשעה 11 לסדר את העברת ואריזת הספרים.

היא גם מספרת שמנהל מחלקת כתבי-היד לא היה בספריה, אך נשלחה מהממשלה פלוגת קצינים שחתמו את כל מחלקת כתבי-היד, שלא יכולים להכנס אליה בלעדיה, עד אשר יוחזרו כתבי-היד.

עוד מספרת שהיא דיברה עם גולדנברג, ואמר לה שהוא כבר ארז יותר מ700- ספרים, ועוד כ2200- ספרים נמצאים בארונות בבנין הספריה ועוד כ10- אלף ספרים באיזור חימקי. הוא אמר שכל האוסף הרשום ע"ש פוליאקוב הוא של שניאורסאהן.

אח"כ היא הלכה לשאכין, שצלצל שוב לפיליפוב ואח"כ הלכה לבורבוליס, שצלצל לשאכין ואמר לו שאם הספרים לא יוחזרו מחר הוא לא יכול לנוסע עם יעלצין לארה"ב, כי כל האשמה תיפול עליו.

את כל זאת היא סיפרה לנו היום בערב, והדברים מוכיחים שיש תקוה גדולה שהחזרת הספרים תתחיל מחר, אע"פ שהמדובר עתה הוא רק באריזת הספרים בספריה; וגם כשיוחזרו הרי זה רק לביהכנ"ס שלנו ולא ע"מ להוציא. אמנם צריך לקוות שזוהי רק תחנת ביניים והכל עולה כעת על פסים נכונים.

בכל המהלכים האלה מדברים כבר כמה ימים. כבר בתחלת השבוע הודיעה שאני חייב להיות כאן ביום שלישי בבוקר, כי אולי יתחילו אז את אריזת הספרים. אך מאתמול נדחה הדבר להיום.

אני הגעתי כבר ביום ראשון בערב, ומאז הייתי טרוד בלי הפסק עד היום בערב, כשנדרשתי לפגישה עם וירוניקה ובאתי מיד לביהכנ"ס שלנו.

כנס השלוחים

במשך שלושת הימים האלו כ"ב-ד שבט, הייתי עסוק כל היום בכנס השלוחים, הרבנים והתמימים.

ביום א' פתחתי את כנס השלוחים בנאום. משם נסעתי לפתוח את כנס השלוחות. אח"כ חזרתי לכנס השלוחים ונסעתי אתם למשרד החוץ, לעודד את השר בייקער בבואו לביקור אצל קוזרוב. עמדנו כ40- איש בכניסה בשעה שהמכונית שלו ושל פמליתו עברו, ושרנו.

אח"כ חזרנו למלון והר"י [קוגן] עם הרב"ש [קונין] נסעו למלון פנטה, לפגוש את בייקער בחזרתו מביקור הנ"ל. בבואו ניגשו אליו. הרב"ש [קונין] שאל מה חדש, והשיב שעדיין אין חדש. הרב"ש אמר שכעת הזמן הנכון לפעול, ובייקער השיב שכעת יעלצין לא בעיר, וכשיבוא ידבר אתו בזה.

ביום שלישי היה כנס הרבנים, ואני הייתי יושב-ראש במשך כל היום. באו במיוחד להשתתף בכנס גם הרב עזריאל חייקין מבריסל, הרב דן יואל ליווי מארה"ב, הרב יהודה ירוסלבסקי והרב חנניה יוסף אייזנבך מארה"ק.

בחצי הראשון של היום היו דיונים בכל הבעיות שיש לרבנים על אתר (בעניני אישות וכשרות), והרבנים האורחים השיבו על השאלות.

יסוד אגודת הרבנים

אחרי הצהרים היה דיון בקשר ליסוד אגודת הרבנים במדינות רוסיה אוקראינה מולדביה וקזחסטן.

יו"ר ואב"ד - הרב לאזאר ממוסקבה.
יועץ לעניני אישות - הרב חייקין.
יועץ לעניני כשרות - הרב ליווי.
ועד ההנהלה: הרב אבלסקי - מולדביה. גורביץ - קזחסטן. קמינצקי - דניפרופטרובסק. מושקוביץ - חרקוב. קרסיק - אוקראינה. פלוטקין - זיטאמיר. שמעונוב - סמרקנד.

גם הוחלט להו"ל ירחון תורני שידון בכל עניני הרבנים של מדינות רוסיה.

בכל הנ"ל היו סברות רבות ודיונים, וכתבתי את המסקנא שנתקבלה על דעת ובהסכמת כל החברים.

כנס התמימים

היום התקיים כנס התמימים. השתתפו בו יותר מ80- תלמידים, ממוסקבה ומשאר העיירות. לפני הצהרים בחנו הרבנים אייזנבך ירוסלבסקי וליווי את תלמידי הישיבה (כל הכתות) בגמרא, הלכה וחסידות, והם היו מאד מרוצים מהתוצאות.

אח"כ הלכו לאולם, שם נאמו לפניהם הרבנים אייזנבך, ירוסלבסקי, קמישוב, אני, ברכהן ואבלסקי. היו"ר היה גרוזמן. הנאומים היו במעלת הלימוד בישיבה, וזה היה בהצלחה גדולה.

לשם קיבלתי את הידיעה שעלי לבוא מיד לביהכנ"ס שלנו, כאמור לעיל.

מחר מתחיל סמינר לכל התמימים שבאו2. חשבתי לקחת חלק פעיל בסמינר, אך לפועל צריך אני להיות מחר בספריה כנ"ל, ובהכרח יצטרכו להסתדר ולסדר את הסמינר בלעדי, ובודאי יהיה גם זה בהצלחה, כמו שלושת הימים שעברו.

הפגנת עובדי הספריה

יום ה', כ"ה שבט ערב

יום כזה מטורף כבר הרבה זמן לא היה לנו.

בשעה 11 בבוקר הייתי בספריה, ובמקום שיקבל אותי הספרן, קיבלה אותי מקהלת מחאה והפגנה של עשרות פועלים בספריה, עם דגל אדום גדול ומיקורופון, וכולם צועקים לכל צד שאלך הביתה "דאלאי לוינסון".

בין מנהיגי ההפגנה בלט המנהל דיראגין ועוזריו.

לידם עמדו השוטרים שלא הרשו לי להכנס לספריה, וצמצמו את המקום שהרשו לי לעמוד באולם ההמתנה.

אחד מהשוטרים מצר את צעדי באולם ההמתנה

אחד מהמנהלים בשם "קיסילוב" ניגש אלי והראה לי "צו" שבו כתוב, כיון שהם לא יודעים איזה ספרים הם של אוסף שניאורסאהן לכן ממנים ועדה שתתחיל לעבוד מחר ואני אקבל רשיון מיוחד להכנס ולעזור להם בעבודתם3.

בהתאם לזה הוא הציע לי ללכת להכין תמונות בשביל רשיון כניסה מיוחד שיעשו לי, להכנס בו למחסן הספרים שבספריה. לא רציתי לעזוב את בנין הספריה בשעה כזו.

הרשיון המיוחד שקבלתי להכנס לשלושת המחלקות

תחלת וסיום ה"צו" של פיליפוב אודות יסוד ה"ועדה"

ראיתי שלא לוקח סוף, רציתי לטלפן להודיע להרי"י [אהרונוב] מהנעשה, אך הטלפונים לא פעלו. בסוף נכנסתי למשרד הקבלה, כדי להאריך את רשיון הכניסה הרגיל שלי (כניסה לאולם הקריאה), בקשתי טלפון והודעתי מהנעשה.

אח"כ חזרתי וביקשתי להכנס לספריה, ולא הרשו לי. חזרתי לאולם ההמתנה. המפגינים ניסו לעצור אותי בדלת, אבל נכנסתי בתוקף ובנועם.

הם סובבו אותי באולם ההמתנה והתחילו לצעוק עלי ולא הגבתי. אז התחילו לדחוף אותי החוצה (בעיקר דחפו אותי נשים זקנות שעובדות בספריה). מיד ניגש אלי שוטר (חשבתי שניגש אלי לעזור לי, אבל טעיתי) ואמר לי שאני אשם בכל הרעש שנוצר, ועזר לדוחפני החוצה.

לא נלחמתי והרשיתי להם לדחוף אותי החוצה. לקחתי מונית וחזרתי לביהכנ"ס שלנו, וסיפרתי לחברי מהנעשה.

ביקור ובדיקה במחסן הספרים

אח"כ קיבלנו טלפון ממנה שאני עם קוגן נבוא למשרד הממשלה. שם חיכתה לנו במשרדו של שמשוב. בא גם זייצוב (מנהל ספריית הממשלה), גריגורוב (לשעבר סגן מנהל ספריית לנין, שעזר לנו בשבועות הראשונים) ונציג הק.ג.ב. שהוא עם פלוגתו הלכו אתנו לספריה לשמור עלינו.

בספריה קיבל אותנו פיליפוב, ישבנו לישיבה מיוחדת, ישבו גם גולדנברג ולהבדיל דיראגין ועוזר שלו, ועוד אחד - ראש הקאמיסיה (הועדה) [ליוואצ'קין].

אחרי הישיבה והדיבורים הלכתי עם גולדנברג לראות את הספרים. ראיתי כ700- ספרים שהוא הניח לחוד, כיון שיש עליהם סימנים מובהקים שהם של אוסף שניאורסאהן, ועוד כ1500- ספרים לחוד, שעדיין לא מצא עליהם סימנים.

רצינו ללכת לראות את אוסף המוזיי קניגי [הספרים העתיקים], אמנם זה כבר היה בסוף היום ולא היו שם העובדים.

המנהל רצה שנלך גם לכתבי-היד, שעליהם שמו חותם, שאף אחד לא יכול להכנס לשם עד שיחזירו לנו את הספרים. הוא רצה שאלך, ואז יצטרך לפתוח את החותם, ואח"כ במשך הזמן נבדוק לדעת מה הם שלנו. אמנם וירוניקה לא הסכימה לזה, כי עד שיחזירו לנו את כתה"י לא נרשה שיפתחו את המחלקה הזאת.

שאלתי, מדוע לא מחזירים לנו את 700 הספרים שכבר הבדילו לפי הסימנים שהם שלנו, והשיב פיליפוב, שאם יחזירו כעת יהיה באלאגאן. תחילה צריך לברר את זהות כל הספרים של אוסף שניאורסאהן, ואח"כ לחכות ל"צו" העברת הספרים.

דברים אלו הראו שוב, שעדיין ממשיכים להוביל אותנו סחור סחור לפני החזרת הספרים.

אח"כ חזרה כל המשלחת למשרדי הממשלה, ואני חזרתי לביהכנ"ס שלנו, ומשם לדירה.

ביקור ובדיקה ב"מוזיי קניגי"

יום ועש"ק מבה"ח אד"ר צהרים
משרד מנהל ספריית ממשלת רוסיה (לשעבר ספריית לנין)

יש לנו כעת הפסקה, ובשעה 2 אמורים להתיישב אתי חברי הועדה המיוחדת לדון באופן בירור הספרים מאוסף שניאורסאהן.

באתי לכאן בבוקר בשעה 9:30 יחד עם הר"י [קוגן] ועוד אחד (הם רק באו אתי לשמור עלי), ואני נכנסתי עם מר קיסילוב, ונפגשתי עם גולדנברג ועם כמה מחברי הועדה.

אמרתי שבתחילה ברצוני לראות את אוסף פוליאקוב שבמוזיי קניגי ואח"כ נדבר. הם אמרו שאוכל לבקש ספרים, כל ספר בבקשה מיוחדת עפ"י הקטלוג. התעקשתי ואמרתי שאם אינם מוכנים לעבוד בדרך שנראית לי אני מוכן לחזור הביתה. בסוף נענו לי והכניסו אותי למחסן המוזיי קניגי.

יש שם בצד אחד (קיר של ארונות) כ500- ספרים עבריים יקרי ערך, מתוכם כ100- או יותר מאוסף פוליאקוב. בחלקם ראיתי סימני אוסף ש"ס. הם לא מונחים לחוד, רק מעורבים בין שאר האוספים ומסודרים לפי סדר מקומות הדפוס.

אח"כ רציתי לחזור לועדה, אך היו"ר (ליוואצ'קין) כבר הלך בינתיים לדיון במחלקה ההסטורית שהוא ממונה עליה, ויחזור בשעה 2.

ישבתי עם מר גולדנברג והסברתי לו את ההוכחות שכל אוסף פוליאקוב הוא אוסף שניאורסאהן (אלא ששמו שונה מטעמים פוליטיים):

א) שבמכתב אדמו"ר כתוב 12 אלף וכו'.

ב) חלק ניכר יש בו סימנים.

ג) רובם ככולם בקטלוג של ליובאוויטש.

ד) אלו שאינם בקטלוג גם בהם יש סימנים.

ה) אם יש מעטים שאינם בקטלוג היינו כיון שהם נקנו אחרי תרס"ו.

אח"כ הסברתי לו שיש שני דרכים לקבל את הספרים: א) לפי הקטלוג. ב) לפי אוסף פוליאקוב.

באופן הא' יש שני חסרונות: א) יקח שנה של עבודה. ב) חלק קטן מהספרים לא נמצא בקטלוג ונאבדם. לכן עדיף באופן השני, אחרי שהוכחתי שכל אוסף פוליאקוב הוא אוסף שניאורסאהן.

סיימתי לומר, שאם הספריה רוצה להחזיר את הספרים היא תבחר באופן הראשון, ואם היא רוצה ללכת אתנו סחור ולא להחזיר, אזי תבחר באופן השני, שאיני מסכים לה. ולכן מחובתי לחפש דרכים איך לרכך את עמדת הנהלת הספריה.

את כל הדברים האלו בדעתי לומר גם לפני כל הועדה, כשיתאספו בשעטומו"צ, ובכל אופן אדרוש שיחזירו מיד את 700 הספרים שכבר ביררו שיש בהם סימנים אוסף שניאורסאהן.

בקשר לכתה"י חושב אני לומר שאיני מוכן ללכת לשם לראות עד שיהיו מוכנים להחזיר מיד את אוסף 182, שהוא שייך לנו ומונח בנפרד.

*

וירוניקה צלצלה לכאן וסיפרתי לה מהנעשה כאן. גם צלצלתי ודיווחתי לרי"י [אהרונוב]. הם מתכוננים לפגישה מיוחדת, המשלחת, וירוניקה, רש"ב פרידמן ועוד, עם בורבוליס. שם ידווחו וידרשו שיוחזרו מיד הספרים האלו שהם עצמם מודים שהם מאוסף שניאורסאהן.

ההפסקה נמשכת כבר שעתיים וחצי. שוחחתי כמה פעמים עם גולדנברג. התפללתי מנחה וסעדתי, בדקתי את הבנין, ועוד מעט אמורים להתאסף שוב.

בינתיים הסתכלתי מהחלון וראיתי שלפני כחצי שעה התפזרה ההפגנה4 מהחצר שלפני הספריה.

טיסה במסוק לליובאוויטש

יום א', כ"ח שבט, במסוק בין מוסקבה לליובאוויטש

יחד אתי נוסעים במסוק מר ג'רי לוין והצוות שלו, כדי לצלם ולהסריט את ליובאוויטש, במסגרת עבודתם להכין סרט מיוחד על חב"ד, לקראת י"א ניסן - במלאת תשעים שנה לכ"ק אדמו"ר שליט"א.

לפני חצר רבותינו בליובאוויטש - עם ג'רי לוין

כדי להרחיב את המסגרת, יצא לפנות בוקר אוטובוס עם התלמידים האורחים שבאו לסמינר, שגם להם תינתן האפשרות לבקר בליובאוויטש. אתם נסעו גם הרבנים אייזנבך וירוסלבסקי, ואתנו נוסעים גם התלמידים השלוחים ליין ובייטלמן. אני נוסע בתור מורה דרך לצוות ולקבוצה.

לפי התוכנית נחזור למוסקבא לערך כשעה 5, כך שכל הנסיעה הזאת לא תפריע לעבודתי בספריה מחר בבוקר להכין את החזרת הספרים.

תצלום אויר מהחצר בליובאוויטש - שצולם אז מהמסוק

הדיונים עם הועדה

מה יהיה שם מחר בבוקר עדיין לא ידוע כעת.

ביום שישי בשעה 3 אחה"צ באו חברי הועדה לספריה. כל הועדה נקראה למשרד המנהל והסברתי להם את הוכחותי שכל אוסף פוליאקוב הוא אוסף שניאורסאהן, ושלכן אין צורך לעבוד יותר לפי הקטלוג, ולפיכך אפשר להסיק שעבודת הועדה בהשוואת הקטלוג היא מיותרת.

המנהל פיליפוב הראה רושם כאילו כל דברי מתקבלים אצלו והבטיח לדון בזה עם הועדה ולבוא למסקנא.

אני נסעתי לדירה לקראת השבת, והם נשארו לדון.

פגישה במשרד החוץ

באותה שעה ישבו חברי המשלחת, וירוניקה, הרשד"ב פרידמן וקבוצת התלמידים השלוחים, במשרדי משרד החוץ, והמשיכו ללחוץ לזרז את החזרת הספרים.

הפגישה עם בורבוליס שציפו לה לא התקיימה, אבל התקיימו פגישות עם אחרים. האחרונים שנשארו שם הם וירוניקה עם הרי"י [אהרונוב], שחזר בלילה ברגל. בתחילה חזר לביהכנ"ס שלנו ואח"כ חזר לדירתינו בחצות לילה.

התוצאות מהפגישות היו שהבטיחו שעוד ביום השבת הם עצמם יארזו את הספרים ויביאו אותם לביהכנ"ס שלנו; אמנם לפועל זה לא התבצע.

הסמינר לתלמידי הישיבה

בינתיים מתקיים הסמינר של תלמידי הישיבה בהצלחה גדולה. התלמידים מאד שביעי רצון מהלימודים מהנאומים ומכל ה"ארום".

היו קשיים, כי לפתע נהייתי טרוד בספרים. גם הרד"ב [לאזאר] טרוד. אך מ"מ התאמצו [דניאל] אדרי ו[יוסף יצחק] ליפש והכינו וסידרו את החלק הגשמי, ו[יוסף יצחק] גרוזמן עם קמישוב את החלק הרוחני.

בשבת בבוקר הלכתי לביהכנ"ס במארינא רושצא, סיפרתי לקהל על מצב התפתחות החזרת הספרים, שוחחתי עם הרד"ב [לאזאר] בקשר לתוכניות, ואח"כ הלכתי לביהכנ"ס שלנו - לחכות לספרים שיבואו עד הלילה.

שיחה עם מנהל הספריה

יום ב', ער"ח אד"ר בוקר, משרד מנהל הספריה

שוחחתי כחצי שעה עם המנהל. כעת יצא וקרא לכמה אנשים שיבואו, ואני נשארתי לחכות.

בשיחה שלנו דנו בכמה פרטים:

א) הוא ביקש שארשה לפתוח את בנין כתה"י, ולהשאיר סגור רק את חדר המחלקה העברית. השבתי שאני מבין שיש לעו"ד שלנו (וירוניקה) חשש אם יפתחו את הבנין לפני שמוכנים להחזיר לנו את כתה"י שלנו.

ב) בקשר למה שהוכחתי שכל אוסף פוליאקוב הוא אוסף שניאורסאהן, הוא אמר, שבאותו מכתב של אנשי הספריה (שכתוב בו שמצאו 3000 ספרים עם סימנים של ספריית שניאורסאהן) כתוב גם שיש בו עוד 9 אוספים קטנים. עניתי שכן הוא, והם ספרים ששניאורסאהן קנה מאספנים אחרים. המנהל הציע לבדוק זאת ע"י שהספרנים יביאו ספרים אלו אלי להוכיח.

ג) אמרתי שאם כנים הם בדבריהם שרצונם רק להוכיח, א"כ שיחזירו קודם את הספרים האלו שהם עצמם מצאו עליהם סימני אוסף שניאורסאהן. ע"ז השיב, שעדיין אין הוראה חד משמעית להחזיר את הספרים.

ד) השבתי: את השאלה הזאת נשאיר לעו"ד, אבל יש עוד דבר אחד שצריך לכל הדיעות, והוא הבדלת הספרים יקרי הערך של אוסף פוליאקוב משאר הספרים העבריים יקרי הערך, ואז אוכיח עליהם שהם מאוסף שניאורסאהן.

הדבר האחרון התקבל אצלו והלך לקרוא לאנשי המחלקה הזאת לשאול אותם האפשרויות.

ביקור נוסף במוזיי קניגי

יום ג', אדר"ח אד"ר ערב, יבלוצ'קובה

היא נתנה צו חד משמעי שלא אלך היום לספריה לבדוק את הספרים שהפרידו במוזיי קניגי, ונשארתי כל היום בישיבה. גם אתמול הייתי אחה"צ בישיבה, וסוכ"ס חזרתי לתת שיעורים, בין בהלכה ובין בגפ"ת וגם למשתתפי הסמינר נתתי שיעור אחד אתמול ואחד היום.

אחרי הישיבה אתמול במשרד המנהל, הלכנו למוזיי קניגי, וראינו שכבר התחילו להפריד את הספרים של פוליאקוב משאר הספרים. הם אמרו שיסיימו את ההפרדה במשך שבוע, ואחרי שלחצתי אמרו שיוכלו לסיים במשך יומיים.

לפי זה הייתי אמור ללכת אליהם היום פעם נוספת. אך כנ"ל היא התנגדה לזה בתוקף.


1)) כך כתב לי הרי"י [אהרונוב] בפקס, במוצש"ק יתרו, לפני נסיעתי מנ.י.:

לפי הידיעות, ביום ב' הקרוב המנהל החדש נכנס לתפקידו בניהול הספרי', והוא קיבל הוראה מסגן הפרעזידנט בורבוליס, שהוא חייב למסור הספרים, ז.א. אוסף שניאורסאהן ואוסף פוליאקוב באופן מיידי, כבר ביום ג' הקרוב. הוא אמר שזה יקח זמן אבל בורבוליס אמר מייד.

גם היא אומרת שבורבוליס אמר שהוא מרגיש שהוא לא יכול לנסוע ללונדון ואח"כ לוואשינגטון בלי שהנושא יסודר.

2)) שבוע של שיעורים בנושאים כלליים, לכל קבוצה לפי הרמה שלה.

3)) תוכן ההוראה של המנהל פיליפוב:

בקשר להוראת הממשלה רוסית, בתאריך 29.1.92 (כ"ד שבט), להיענות לבקשת חסידי חב"ד ליובאוויטש (אגו"ח) בקשר להעברת ספרי ש"ס מספריית לנין לספריה ממשלתית יהודית מיימוני.

כיון שלא קיים אוסף שניאורסאהן נפרד, לא בספריית לנין לשעבר ולא בספריה הלאומית הרוסית, כי אם מספר ספרים וכתבי יד, שיכולים להחשב פחות או יותר כחלק מאוסף שניאורסאהן. גם בהתחשב בעובדה שהן נציגי ליובאוויטש והן האקדמיה מיימוני לא מסרו רשימה מפורטת של הספרים וכתבי היד שאודותם מבקשת מממשלה רוסית, לכן אני מצוה:

1. למנות ועדה שתכלול את לאוואצ'קין - יו"ר, גולדנברג, דגוביץ, דירייגין, קנדקובה, מעדוועדיוב, טירוכינא, חחליבא, יאדיקינא, שהם יבררו בכל האוספים של ספריית לנין, את אותם הספרים וכתבי היד שהם לכאורה שייכים לספריה שנאספה ע"י הרבי שניאורסאהן, ולהכין רשימה מהן רשימה מפורטת. עבודת הועדה תתחיל ביום 31 בינואר 92 (כו שבט). הם יעבדו כל יום משעה 9 עד 3. פעם בשבוע (ביום שישי שעה 4) ידווחו על עבודת השבוע.

2. כל מחלקות הספריה יעזרו לועדה הזאת כפי הצורך.

3. לצורך העזרה המומחית של הכרת ספרים וכת"י, יש להרשות את לוינסון, אזרח ארה"ב, להגיע למחסני ספריית לנין לשעבר, הקשורים לנושא שלפנינו, בשעות העבודה של הועדה, שהוא יעבוד יחד עם הועדה.

4. מנחל האבטחה של הספריה, מר קיסילוב יפיק ללוינסון רשיון מיוחד, שם יתפרש הזמן והסיבה לביקורו במחסנים, והרשיון הזה יהי' תוקפו למשך חודש אחד. שתהי' משמעת חזקה במחסני הספריה.

5. לפני גמר עבודת הועדה, ולפני אישור מיוחד ממני, לא להרשות את העברת שום ספר ממקום למקום בספריה.

- אמנם ראה לעיל יומן ג' אייר תנש"א, שעבודת המיון כבר נעשתה במשך הקיץ שעבר. וראה לעיל יומן מוצש"ק בראשית תשנ"ב, שבחודש תשרי הוגשה ע"י הספריה סקירה מפורטת לבית המשפט, בו מודיעים שהצליחו לזהות לערך 3000 ספרים השייכים בודאי לאוסף שניאורסאהן. וראה להלן יומן ה' אד"ר, שאז התחילו להעביר את הספרים המזוהים מהמחסן שבאיזור חימקי למחסן שבבנין המרכזי של הספריה.

4)) הפגנת עובדי הספריה, שעדיין הפגינו נגדי, וחילקו דפים עם כתובות נאצה נגדינו.