פרק שבעים וארבעה

המשך הפעילות במוסקבה

פעילות חברי המשלחת בנושא הספרים

תפארת שבתפארת, בוקר

דיברתי עם הר"י וילהלם, וסיפר כי הרב"ש [קונין] ביקר אצלו וסיפר לו אודות השתדלותו בוואשינגטון להגדיל את הלחץ על רוסיה בנושא הספרים.

הוא מנסה להתנות את החזרת אוסף סמולנסק, שארה"ב חושבת להחזיר לרוסיה, בהחזרת ספרי חב"ד לחב"ד. הוא נפגש בימים האלו עם דניס רוס, שכותב מכתב לממשלת רוסיה בנידון הספרים.

הרי"י [אהרונוב] סיפר כי הרי"ל גרונר אמר לו לטלפן למר פישמן. האחרון סיפר לו שהיה כעת כאן ועסק בנידון, ונראה לו שרק בגלל הרעש הגדול של הנושא ופרסומו קשה לממשלת רוסיה להחזיר את הספרים.

הרי"י [אהרונוב] אמר שראה שהוא מתמצא מאד בפרטי הנושא וכי יש לו קשרים עם יעלצין ואנשיו, וכי מקוה לסיים את הנושא לטובה בקרוב כאשר יבואו אנשי יעלצין לארה"ב להכין את ביקורו. הוא אומר שגם היום עיקר הקשיים גורם גובינקו.

הוא הזמין את הרי"י [אהרונוב] לשיחה אישית בנושא. אולי הרי"י יסע ליום - יומיים לנ.י. לצורך זה.

בינתיים סודרה לרי"י [אהרונוב] פגישה עם הרטמן בגרמניה, לדון בדבר הגדלת הלחץ על רוסיה בנושא החזרת הספרים, והוא חושב א"כ לעצור בגרמניה - בדרך מארה"ק לארה"ב או בדרך מארה"ב למוסקבה.

ומכל ההשתדלויות האלו, היא אומרת שהיא ממשיכה לעסוק כאן, אך פרטי פעולותיה לא ידועים לנו.

יום ד', י' אייר בוקר

במשך שלושת הימים האחרונים הייתי עסוק כאן בשיעורים הרגילים בגפ"ת והלכה (הל' שחיטה ונדה), ואני היחידי מבין חברי המשלחת כאן במוסקבה (הר"י [קוגן] נסע לכמה ימים לפטרבורג, לשם הגיעה אמו מארה"ק).

הרי"י [אהרונוב] יצא אתמול מארה"ק, והוא כעת בגרמניה לקראת פגישה עם הרטמן בקשר לחזרת הספרים. דומני שגם יונה פרוס נסע מאנגליה לשם לקראת הפגישה הזאת. על התוצאות עדיין לא שמעתי.

הוא היה אמור להגיע אח"כ לכאן, אך וירוניקה אמרה לו שלא יבוא לכאן, עד ליום ד' הבע"ל, לא הוא ולא הרב"ש [קונין], כי יש לה פגישה ביום ב' הבע"ל עם ראש הממשלה גיידאר, בקשר להוצאת הספרים מהמדינה, וביקשו שהרבנים לא יבואו לכאן עד אחרי הפגישה. לדבריה הספרים כבר מוכנים להחזרה ומדברים כעת על דרכי הוצאתם מהמדינה כאן. לו יהי כדבריה.

הרב"ש [קונין] עוסק במרץ בוואשינגטון בהפעלת הלחץ להחזרת הספרים. הפרטים לא ידועים לי, אך הוא אומר שיש לו הצלחות גדולות בהשגת תמיכה מלאה להגדלת הלחץ להחזרת הספרים, וקיבל ע"ז חתימתם של אנשי הקונגרס והסינט משני עברי הפרוזדור, גם בדיבורים וגם בכתב.

יום ה', י"א אייר בוקר

הרי"י [אהרונוב] עדיין בפרנקפורט, הוא חושב לבוא לכאן היום בערב יחד עם הר"י פרוס.

לפני כן יש להם היום פגישה חשובה שם, אולי עם מר קול בעצמו, בדבר הלחץ על רוסיה להחזרת הספרים, ויה"ר שיהיו תוצאות טובות.

נסיעתי למינסק לשבת

אור ליום ו' י"ב אייר, ברכבת ממוסקבה למינסק

כפי התוכנית שהותוותה בתחלה, נוסע אני לש"ק למינסק לסמינר שעורכים שם התלמידים השלוחים [שניאור זלמן] גולדשטיין ו[מנחם מענדל] גורביץ.

הסמינר התחיל ביום ב' ונמשך עד יום ב' הבע"ל, ואני הסכמתי לבוא לש"ק. אני יוצא כעת ואגיע אי"ה מחר בוקר. משם אצא בעזהי"ת במוצש"ק ואגיע למוסקבה ביום א' בוקר.

בדרך לרכבת נעצרתי לרגע בבית הרד"ב [לאזאר] לקחת משהו עבור מינסק. הוא סיפר לי שקיבל טלפון נחוץ מוירוניקה, שאצלצל אליה מיד לבית אביה.

הטלפון שם היה תפוס, וכיון שהוא גר מיד ליד תחנת הרכבת (ביעלורוסקי ווגזאל) נסעתי מיד לביתה.

פגשתי אותה בחוץ ליד הבית - נכנסת למכונית. היא סיפרה שהרב"ש [קונין] עשה איזושהי מחאה בשגרירות הרוסית, והזמינו את כולם לספריה ביום ב' הבע"ל; אף שהיתה החלטה בממשלה שלא להחזיר את הספרים (כך היא אומרת), ולכן מבקשת שאודיע מייד לרי"י [אהרונוב] שיבוא. עניתי לה שהוא מגיע היום בלילה, והיא שמחה מאד.

פשר הדבר איני יודע, אך ברור שהרב"ש [קונין] עוסק בוואשינגטון, ואולי פעל הלחץ את שלו. כנראה שגם הוא יבוא ליום ב' הבע"ל.

מדבריה היה נראה שלא שבעה רצון מפעולותיו, ואת פרטי הדברים לא הבנתי. בכל אופן נקוה שביום ב' נשמע בשו"ט.

שמעתי את דבריה, ואח"כ אמרה שהיא נוסעת ליומיים לפטרבורג, ואני נסעתי למינסק.

ביום האחרון לפני הנסיעה הרביתי באמירת השיעורים, בגפ"ת ובהלכה, סיימתי את השיעורים בהל' נדה, הסברתי את נושא סכינים מלוטשים ואת נושא אין עד נעשה דיין ונושא מתנת שכיב מרע.

מוצש"ק אמור, ברכבת ממינסק למוסקבא

כל השבת עברה עלי בנאומים שיעורים ושיחות עם ילדים, ומאד שבעתי מכך רצון.

מיד בצאת הכוכבים במוצש"ק לקחתי טקסי לרכבת, שיצאה כ20- דקות אחרי צאת השבת.

לפני כניסת השבת דיברתי עם הר"י [קוגן], וכך הודיע לי גם הרי"י [אהרונוב] ע"י הרד"ב [לאזאר], שלפועל הם הזמינו אותנו לספריה ליום שני בבוקר; אך זהו רק כדי להודיע לנו שהם מוכנים לתת לנו צילומים מהספרים, ולא את הספרים עצמם.

לדעתה כדאי שכולנו נבוא לפגישה הזאת; אמנם הרי"י [אהרונוב] לא הגיע לכאן לפני השבת, ביום ה' היו לו פגישות חשובות בגרמניה בענין הספרים, ונשאר שם ליום שישי לפגישות נוספות. הם הבטיחו לו לעסוק בזה במרץ, אך פרטים עדיין איני יודע. אולי יבוא היום לפגישה של מחר ואז אשמע ממנו הפרטים.

גם הרב"ש [קונין] עדיין לא חזר מארה"ב, שם עוסק במרץ בוואשינגטון. אולי גם הוא יבוא היום ונשמע פרטים ממה שפעל שם.

תזוזה משמעותית בנושא הספרים

יום ב' ט"ו אייר ערב

היום היה יום מלא פעילות בקשר להחזרת הספרים. אחרי הפסק ארוך, דנו בנושא הזה בכל החוגים:

א) הרי"י [אהרונוב] והרב"ש [קונין] נפגשו היום עם סגנו של יעלצין, מר ווראנצוב, שהוא כעת בנ.י. בU.N. הרי"י [אהרונוב] נסע במיוחד לנ.י. לארגן את הפגישה. הוא ארגן זאת ע"י מר פישמן.

הוא צלצל לי היום ואמר שאחרי הפגישה הוא יוכל לדעת מתי יחזור לכאן (הוא שוב חזר ואמר לי שהפגישות בגרמניה היו בהצלחה רבה).

ב) יעלצין קרא היום לשר התרבות מר סידרוב, לשמוע ממנו דיווח בענין החזרת הספרים.

ג) היום אמורה להתקיים הפגישה בין שטראוס ליעלצין בנושא החזרת הספרים.

ד) לפני כן קרא אוברי מהשגרירות אל מר ווייסמן1 לקבל דיווח בענין הספרים.

ה) וירוניקה אמורה להפגש היום עם ראש הממשלה מר גיידאר, לדון בענין הספרים.

ו) וירוניקה קיבלה העתק מכתב שכתב מר פיליפוב אל הרבי שליט"א, בו כותב בין השאר שעד היום הם מצאו סימני אוסף שניאורסאהן על גבי 700 ספרים, בנוסף ל2000- ספרים שמצאו בעבר, ומסיים שעדיין יקח כמה חדשים עד שיבררו את כל הסימנים.

פרטים בכל ששת הסעיפים הנ"ל איני יודע, אך ברור שהם מורים על תזוזה חיובית בנושא, ונקוה שמחר נשמע החלטות טובות להחזרת הספרים בהקדם.

ל"ג בעומר, בוקר

מצב הספרים עדיין לא ברור אצלי כלל. מכל הפגישות שהיו אמורות להתקיים כאן בענין הספרים, כנראה לא יצא דבר ממשי.

בנ.י. אמנם נפגשו הרב"ש [קונין] והרי"י [אהרונוב] עם ווראנצוב, והוחלט להפגש פעם נוספת. איני יודע אם כבר נפגשו בפעם השנית.

הרי"י [אהרונוב] נפגש גם עם מר פישמן, הוא סיפר לי על כך ברמז בטלפון, ואמר שאחכה לטלפון ממנו ללכת עם אחד לספריה וכו'; אך עדיין לא קיבלתי את הטלפון הזה. אקוה שהיום אקבל ידיעות משמחות, וכדאי הוא רשב"י לסמוך עליו.

בשלשת הימים האחרונים הייתי עסוק בעיקר עם הר"ע חייקין בסידור גיטין, גירות ובירור יהדות. אתמול בערב נסע לחרקוב לבדוק את המקוה שבנו, והיום תהיה כאן תהלוכת ל"ג בעומר, ובערב תתקיים החתונה של חיים טולוצ'ינסקי.

ביקור הרבי בספריה

ביום ג' ביקר הרבי שליט"א בספריה, בכל הקומות והמחלקות.

עיקר הביקור היה בגלל המזג אויר הטוב, שרצו הרופאים שיעלה למרפסת, שם שתה כוס טה וישב קצת. שם גם קרא הרי"ל גרונר תוכן מכתבי שאלות והרבי השיב בניענוע הראש.

אמנם לפני שיצא למרפסת ביקר בכל קומות ומחלקות הספריה. הלכו אתו גם שלושת המזכירים, יצחק וילהלם, משה קליין וינגי ביסטריצקי, שהם ניהלו את כסא הגלגלים.

הביקור בספריה נערך כחצי שעה, ובמרפסת עוד כחצי שעה.

ביום הקודם ביקר לראשונה בביהכנ"ס למעלה, וכך מתחיל הרבי להבריא לאט לאט, ויה"ר שתהיה מכאן הדרך קרובה לבריאות מלאה ושלימה וינהלינו על מי מנוחות ויוליכינו קוממיות לארצינו.

מנוחה מימים עמוסי עבודה

יום ו', י"ט אייר אחה"צ

יום מנוחה הוא לי היום, לא רק מנוחה מהעבודה של יום האתמול בתהלוכה ובחתונה, אלא גם מכל הפעילות של כל השבוע, שהתחיל ביום ה' שעבר, שנסעתי לש"ק למינסק, ביום א' בבוקר חזרתי, ואח"כ בא הר"ע חייקין, והייתי טרוד יחד אתו במשך כמה ימים בסידור 4 גיטין, בירורי יהדות וגיורים.

אח"כ בא ל"ג בעומר, שבבוקר הלכתי לתהלוכה מביהכנ"ס הגדול עד הנהר. הלכו כמה מאות ילדים ומבוגרים עם תזמורת ושלטים. אח"כ הם עלו לשני ספינות קרוז, ואני חזרתי לביהכנ"ס במארינא רושצא להתפלל.

אח"כ נסעתי עם הר"ע חייקין (שבא מחרקוב, לשם נסע לביקור קצר, בערב הקודם, כדי להכשיר את המקווה שבונים שם), אל האי שאליו נסעו הילדים. עלינו על הספינה בקטע האחרון, והגענו ביחד עם הילדים אל האי.

הילדים נאספו, אמרנו לפניהם כמה מילים וחזרנו.

בערב נסעתי לקחת את החתן ולהביאו לביהכנ"ס של אגו"ח לחתונה. במשך כל הערב הייתי טרוד בניהול החתונה (שהוכנה ע"י הר"י [קוגן] הרד"ב [לאזאר] והר"ד אדרי).

הר"ע חייקין היה מסדר הקידושין. החתונה היתה מאד יפה ושמחה. סוכ"ס זאת הפעם הראשונה שא' מטובי התלמידים בישיבה ובמכון מתחתנים על ידינו. חזרתי לדירה בשעה 1 לפנות בוקר.

היום בבוקר נסעתי לביהכנ"ס לתפלה. שוחחתי קצת עם אדרי ולאזאר, וחזרתי לבית לנוח.

החלטתי לחזור לנ.י.

מהרי"י [אהרונוב] אין חדש. הרב"ש [קונין] הודיע לווייסמן שהוא חוזר ללאסאנג'לס לש"ק. לי נראה שהגיע הזמן שאסע לבית לחג השבועות.

רציתי לחשוב על זה מיד אחר חג הפסח, אך חשבתי שכעת שהר"ע חייקין בא לסדר את עניני הגיטין וגירות, וכעת שבא זמן חתונת חיים טולוצ'ינסקי, וכעת שביקשו ממני שאבקר במינסק, לא כדאי לנסוע עד שאבצע את הנ"ל. עתה שסודר כל הנ"ל הגיע הזמן להתחיל להתכונן לנסיעה.

אחרי הש"ק אני חושב לבקש אצל כ"ק אדמו"ר שליט"א הסכמה וברכה לנסוע לחג השבועות הביתה.

בשבת חושב אני להיות כרגיל בביהכנ"ס אגו"ח.

יום א' כ"א אייר בוקר

אני כעת היחידי במוסקבה מהמשלחת. הרב"ש [קונין] בלוסאנג'לס, הרי"י [אהרונוב] נסע לש"ק לביתו בארה"ק והר"י [קוגן] נסע אתמול בלילה לפטרבורג לכמה ימים, שם נמצאת אמו כעת וחוזרת מחר אי"ה לארה"ק.

את השבת ביליתי יפה בביהכנ"ס אגו"ח, משם הוציאה החברה לפני השבת את חפציהם מהמשרדים שבקומה השניה. הם גם מסרו את המפתח של החדרים.

כרגיל הרביתי לנאום ולתת שיעורים במשך השבת, לפני קבלת שבת, בסעודה בלילה וביום, לפני שחרית ובין מנחה למעריב. קראתי בתורה והתפללתי לפני העמוד.

יום ד', כ"ד אייר בוקר

כתבתי לרבי שליט"א: ברצוני לבקר בביתי לחג השבועות, ואבקש הסכמת וברכת כ"ק אדמו"ר שליט"א.

קיבלתי אתמול הסכמה וברכה.

עדיין לא החלטתי מתי לנסוע, ומסתבר שאסע קרוב יותר לחג השבועות.

סיכום מצב הספרים

ביום שני בלילה הגיע לכאן הרי"י [אהרונוב]. כל היום ישבנו אתמול באסיפות (חוץ משעת השיעור שלי בהלכה).

הרי"י דיווח על פגישותיו עם פישמן (ע"י הרי"ל סימפסון), שארגן את הפגישה עם ווראנצוב, שהוא היועץ הראשי של יעלצין, ומפעיל לחץ חזק שיחזירו את הספרים.

הוא גם סיפר שווראנצוב הודיע שתוך יומיים ירשו לי להכנס לספריה לראות את הספרים, אך אח"כ אמר שיש התנגדות גדולה, ולא הצליח. אמנם ברור לו שבעוד כמה שבועות יביא יעלצין אתו בביקורו בארה"ב חלק מהספרים.

ווראנצוב גם הודיע ששלחו את היועץ פטרוב (שהוא מהמתנגדים להחזרת הספרים) לארה"ב לבדוק את הלחץ של ממשל ארה"ב והסנטורים, אם אמנם מוכרח יעלצין להביא אתו את הספרים כנ"ל, והרב"ש [קונין] נשאר בוואשינטון להפעיל עליו לחץ דרך הסנטורים.

הרי"י [אהרונוב] סיים שמוכרחים להיות מוכנים להתפתחויות בכל יום, ולכן לא כדאי שאסע מיד, רק אחכה עד קרוב לחג השבועות.

בשעה 2 בלילה חזרתי לדירה, וכעת בשעה 11 ממשיכה האסיפה בין שלשתינו בביהכנ"ס של אגו"ח.

יום ה' כ"ה אייר אחרי הצהרים

הרי"י [אהרונוב] בא לביהכנ"ס אגו"ח והביא אתו פאקס שהתקבל מהעתונאי שאול שיף, שכותב שבא אחד מרוסיה והודיע שיש כאן (ברוסיה) כעת עו"ד בשם דמיטרי, שעוסק בענין הספרים, ואומר שהוא מייצג את חב"ד (הוא עו"ד שעובד עם ג'רי שעסטאק, והר"א שמטוב עוסק דרכו כמה חדשים, כמסופר לעיל בחודש שבט).

האיש הזה (שבא מרוסיה לארה"ק) נפגש עם יוסף לבנהרץ [סגן מנכ"ל צאגו"ח בארה"ק] (שייצג את הרי"י [אהרונוב]) וסיפר שבא במיוחד לארה"ק מטעם הממשלה לברר את מצב החזרת הספרים.

קשה להבין בדיוק לשם מה ואם נשלח לארה"ק בענין הספרים, אך באותו זמן אומרים שאת פטרוב שלחה הממשלה לארה"ב לברר את נחיצות החזרת הספרים, והרב"ש [קונין] עוסק שם בהגדלת הלחץ עליו.

אודות שהותו של דמיטרי כאן הבנתי כבר בשבוע שעבר ע"י הרי"ל מוצקין, שסיפר שאחד סיפר לו במלון, כי הוא נפגש בספריה בענין הספרים, ודנים אודות הוצאתו לארה"ב בתור תערוכה.

גם זה שנמצא כעת בארה"ק אומר שהאפשרות היחידה היא רק בתור תערוכה. אמנם ע"י ווראנצוב דנים אודות החזרה ממש.

ירחם ה' ויאמר לעינויינו די.

נסיעה לש"ק לפטרבורג

היום באתי מביהכנ"ס של אגו"ח מיד למארינא רושצא, ואחרי התפלה נתתי שיעור ארוך בגפ"ת.

אפשר שהוא השיעור האחרון לעת עתה, כי חושב אני לנסוע היום בלילה לש"ק לפטרבורג, יחד עם חיים וטליה, לסדר שם את העבודה שלהם בעתיד, ואח"כ חושב אני לחזור לביתי לחג השבועות.

עם חיים טולוצ'ינסקי בפטרבורג

יום ועש"ק בחוקותי, לפני כניסת השבת
בדירה בפטרבורג

כאמור לעיל נסעתי אתמול בלילה יחד עם חיים וטליה. רציתי לחזור ברכבת של מוצש"ק, אך השבת יוצאת כאן בערך בשעה 1 לפנות בוקר, ואז כבר לא יכולים להספיק לנסוע ברכבת.

חשבתי א"כ לנסוע ביום א' בלילה ברכבת, אך בינתיים צלצל הרי"י [אהרונוב] לספר כי הר"מ סלונים בא ורוצה לסדר את העבודה ביום א' ולחזור לנ.י. ביום א' בלילה, וא"כ הוא מציע שאחזור מיד ביום א' בבוקר במטוס.

שלחתי א"כ את חיים וטליה לשדה התעופה לקנות כרטיס בשבילי למטוס של יום א' בבוקר בשעה 7:15. חיים וטליה יחזרו ביום א' בלילה או ביום ב' בלילה.

השבת נכנסת כאן מאד מאוחר, בשעה 11 בערב, וכעת בשעה 9:30 השמש עדיין זורחת בתוקפה. אני מקוה שעוד מעט יחזרו עם הכרטיס.

יום א', כ"ה אייר בוקר, במטוס מפטרבורג למוסקבה

כאמור לעיל ביקש הרי"י [אהרונוב] שאחזור למוסקבה מיד היום בבוקר, וב"ה במשך השבת הצלחתי את כל מה שתכננתי, להכין את בואם של חיים וטליה למוסקבה, לנהל ישיבה לבנים ומכון לבנות.

בכל הזדמנות הצגתי אותו והזמנתי אותו לומר כמה מילים לקהל. כך היה לפני קבלת שבת בביהכנ"ס הקטן, לפני מוסף בביהכנ"ס הגדול ובקטן, וכן בשיחות אישיות עם כל האישים. הוא דיבר ונאם מאד יפה ונשא חן.

מסרים מפוקפקים בנושא הספרים

יום ב', ער"ח סיון ערב, בדירה

זה עתה חזרתי מביקור אצל אלקסיי. זהו האיש שביקר בארה"ק והודיע אודות הספרים, וביום ו' ביקר אצלו הרי"י [אהרונוב] ור"י פרוס.

לפגישה של היום הוא קרא, להודיע לנו שבירר שאכן נכון הדבר שיעלצין חושב לקחת אתו חבילה של כ500- ספרים מהאוסף למסור לממשלת ארה"ב.

הוא דיבר על דרכים שונות לקדם את החזרת כל הספרים, ואמר שהוא ואנשיו יכולים לפעול בזה בדרכים שונות, ואפשר יצטרכו לשלם וכו'.

הקורא יבין מעצמו את הסלידה שלי לגישה זאת, שוב פעם לשלם ולצפות לפעילות מאחורי הקלעים, זה בהחלט הטיל ספק באימוני ברצונו לעזור באמת.


1)) מלוסאנג'לס, שבא עם בני ביתו למוסקבא לכמה חדשים, והיה בעזרינו.